List of
Presenters
Gander - October 18, 1999
Kittiwake Economic Development Corporation ( Mr. Dave Tulk, Chair) Central Consulting Services Inc.
(Mr. George Whey) Landwash Enterprises (Mr. Gary
Troake) Newfoundland - Labrador Federation of Cooperatives (Mr. Glenn
Fitzpatrick) The Millenium Institute For Rural Advocacy (Dr. Audrey Manning) Jamestown Lumber Co. and Integrated
Forest Products Group Inc. (Mr. Robert Dingwall) Fogo Island Co-op
(Mr. Cecil Godwin, President) Gander Worldwide Inc. (Mr. Allan
Scott) The Casual Male (Mr. Dave Lane, Youth Owner) College of the
North Atlantic, Gander Campus (Mr. Mac Moss,
Associate District Administrator) Superior Waterproof Coatings (Mr.
Fred Dixon) Gander & Area Chamber of Commerce (Mr. Paul Stride) Kittiwake Coast Tourism Association
(Mr. Kevin Pritchett, President) Square Pond Park
(Ms. Mary Holloway)
Grand Falls - Windsor - October 19, 2000
Exploits Valley Economic Development Corporation (Ms. Cynthia
MacEachern) Emerald Zone Economic Development Corporation (Ms. Linda
Brett, Executive Director) Town of Grand Falls - Windsor (Mr. Walwyn Blackmore, Mayor and Mr. Rod French, Director of
Economic Development) Town of Botwood (Ms. Gloria Butt,
Mayor) Bishop’s Falls Development Corporation (Mr. Doug Tucker, Vice-Chair) DRL Coachlines (Mr. Jason
Roberts) Green Bay Mussel Growers (Mr. Job Halfyard) Exploits
Regional Chamber of Commerce (Mr. Gerald
Thompson) Environmental Resources Management Assocation (Mr. Fred
Parsons, Executive Director) Brookdale Country Lodge (Mr. Phil
Lingard) SSP Central Region Steering Committee (Ms. Heather Hilllier, Executive Director) Mr. Mike Bland
(Private Individual) Mr. Maurice Budgell (Private Individual) Dr.
Lloyd Ryan (Private Individual) Fabric & Fashion Ltd. (Mr. Paul
Shea)
Gander - October 21, 1999
Gander International Airport Authority (Mr. Gary
Vey, Executive Director) DMG Ltd. (Mr. Terry Parsons,
Manager) Gander River Management Association (Mr.
Carl Tessier) Pritchett’s Building Supplies (Mr. Kevin
Pritchett) Newfoundland Bonding and Composites (Mr. Bob Gosse, President) Gander Golf Club (Mr. Tom Jones,
President) Classic Stone (Mr. Gerrry Pritchett, President) Gander
Flight Training (Mr. Patrick White) Town of Gander (Mrs. Bonnie
Pritchett, Councillor and Chair, Economic Development Committee) Mr.
John Lannon & Son (Private Individuals) Gander Economic
Development Task Force (Ms. Barb Brook, Research
Facilitator) Thomas Howe Forest (Mr. John Lush,
Director)
Harbour Breton - October 25, 1999
Coast of Bays Economic Development Corporation (Ms. Tracy Perry,
Executive Director) ConAqua Ltd. (Mr. Bill Carter) Town of Harbour
Breton (Mr. Churence Rogers, Mayor) Seacraft
Limited (Mr. Wallace Roberts) Town of St. Jacques/Coomb’s Cove
(Ms. Mildred Tobin, Mayor) Coast of Bays Economic
Devopment Corporation (Mr. Harold Murphy,
Aquaculture Devel. Officer) Mr. George Sutton (Private
Individual) Ms. Charlene Tibbo (Youth Representative) Town of
Hermitage & Sandyville (Mr. Doug Rose,
Mayor) Mr. Linus Lawrence (Private Individual) Scallop Culture
Consultancy Inc. (Dr. Patrick Dabbinett) Harbour
Breton Golf Association (Mr. Lawrence
Mahoney) South Coast Development Association (Mr.
Verdon Nolan)
Marystown - October 26, 1999
Southern Newfoundland Seaweed Co. (Ms. Noella
King and Ms. Annie Hillier) Edwards and Associates Ltd. (Mr. Ian
Edwards, President) BPK Consultants International (Mr. Ray Kavanagh) Town of Marystown (Mr. Dennis Kelly, Town
Manager) Schooner Regional Development Corporation (Mr. Paul Pike, Chair) Jerseyman’s Island Cod Farm (Mr. Bernard Norman) Grand Bank Development
Corporation (Mr. Earle Hann, Economic Development
Officer) Marystown Burin Area Chamber of Commerce (Mr. Kevin Pickett, Executive Director) Grand La Pierre
Development Committee (Mr. Paul Bolt,
President) Marystown Economic Development Committee (Mr. Jim McCarthy, Councillor and
Chair)
Corner Brook - October 28, 1999
Humber Economic Development Board (Mr. David
Reid, President) Mr. Nelson Bennett (Private
Individual) | Appalachian Trail Foundation of
Newfoundland (Dr. Micheal A. Roy, Founding
Chair) Corner Brook Chamber of Commerce (Mr. Bill
Lundrigan) Fisheries Association of Newfoundland and Labrador (Mr.
Alastair O’Rielly, Exec. Director) Newfoundland & Labrador
Organization of Women Entrepreneurs (Ms. Renee Pye, Regional
Facilitator) Newfoundland and Labrador Chamber of Mineral Resources
(Mr. Timothy Froude, Exec. Director) Corner Brook Economic
Development Corporation (Mr. Dave Luther, Mayor and C.B.E.C
Chair) Theatre Newfoundland and Labrador (Ms. Gaylene Buckle,
Administrator) Nova Recycling (Mr. Charlie Flight, President) Town
of Pasadena/Crown of the Valley Development Corporation (Mr. Derrick
Simmons and Mr. John Parsons) Blomidon Cat Skiing (Mr. Glenn
Noel) Town of Humber Arm South (Mr. Clarence Galliott,
Councillor) Western Newfoundland Visitors and Convention Bureau (Ms.
Sharon McLennon)
St. Anthony - November 1, 1999
Nordic Economic Development Corporation (Mr.
Robert Genge, Chair) Red Ochre Regional Board Inc. (Mr. Sean St.
George, Executive Director) Straits Development Association
(Mr. Murdock Cole, President) L’Anse-aux-Meadows
& Area Economic Development Committee (Mr. Leonard Kostaszek) St.
Barbe Development Association (Mr. Ralph Payne,
President) Town of St. Anthony (Mr. Alonzo
Bessey, Councillor) Viking Trail Tourism Association (Mr. Damon Clarke) St. Anthony Basin Resources Inc.
(Mr. Dennis Coates, Executive Director) Ms.
Cheryl Simms (Private Individual) Tuckamore Lodge (Ms. Barbara
Genge) BEBB Publishing Ltd - The Northern Pen (Mr. Bernard Bromley) The Dark Tickle Co. (Mr.
Steve Knudsen) Nortip Development Corporation (Mr. Richard May) Town of Bird Cove (Ms. Augustine Rumbolt,
Mayor)
Port aux Basques - November 2, 1999
South Western Marine and Mountain Zone Corporation (Mr. George
Anderson, Chair) South West Coast Development Association
(Ms. Rita Anderson, Executive
Director) Isle-aux-Morts Economic Development Board (Mr. George Hatcher, Chair) Enviro* West Ltd. (Ms. Eleanor
Mauger) The Silver Touch Ltd. (Mr. Blaine Organ) Grand Codroy RV
Camping Park (Ms. Alice Keeping) Blue Gold
SeaFarms (Mr. Bill Ramsey) Town of Channel Port-aux-Basques
(Ms. Anethia Sheeves, Mayor) Marine Atlantic
Restructuring Committee (Mr. John Spencer,
Chair) Mr. Frances Gale (Private Individual) The Gateway Tourism
Association (Mr. Michael Muir,
President)
Whitbourne - November 4, 1999
Baccalieu Trail Board of Trade (Ms. Karen Davis, Economic Development
Officer) Pitcher’s Pond Golf Course (Ms. Barb
Brown) Higdon’s Seafoods (Mr. Billy Doyle, Mr. Sam Piercy, Mr.
Barry Brace, & Ms. Stella Pitcher) FINALY (Ms. Michelle Snow,
Chair & Ms. Amanda Walsh, Youth
Representative) IAS Committee on Agrifoods (Dr.
Hilary Rodrigues) Lower Trinity South Development Association
(Ms. Betty Tuck and Ms. Patricia
Cumby) Newfoundland and Labrador Fur Breeders Association (Mr. Merv
Wiseman, President) Woodman Sea Products (Mr. Phil Higdon, Ms. Chloe
Thorne, & Ms. Mildred Pitcher) Mr. Graham Moores (Private
Individual) Career Plus (Mrs. Leslie Hynes) Baccalieu Trail Board
of Trade (Ms. Margaret Ayad) Kori Farms (Ms.
Hilda Whelan)
Happy Valley-Goose Bay - November 8 & 9 1999
Central Labrador Economic Development Board (Ms.
Carol Best, Executive Director) Labrador Straits Development
Corporation (Ms. Cindy Colosimo Robbins, Executive
Director) Southeastern Aurora Development Corporation (Ms. Patricia Way, Chair) Town of Happy Valley - Goose Bay
(Mr. John Hickey, Mayor) Birches Gallery (Mr.
Herb Brown) Ad Hoc Committee for Nursing Jobs Retention (Ms. Doreen Hawco-Mahoney, & Dr. Robert Forsey) Battle
Harbour Development Association (Ms. Margaret
Pye) Labrador IT Initiative (Ms. Sheila Downer, IT Development
Officer) Combined Councils Office of Labrador (Mr. Philip Earl) Happy Valley-Goose Bay Conference Centre
Multi-Use Theatre (Mr. Dennis Peck) Happy Valley - Goose Bay Arts
Council (Ms. Dorrie Brown) Newfoundland and
Labrador Organization of Women Entreprenuers (Ms. Sharon
Langdon) Labrador - Lake Melville Tourism Association (Mr. Max Peddle) Labrador North Chamber of Commerce
(Mr. Perry Trimper, 1st Vice
President) Pressure Pipe Steel Fabrication Ltd. (Ms. Hilda Broomfield, President) Mr. Dennis Saunders (Youth
Director) Labrador Winter Trails Inc. (Ms. Michelle
Watkins) Hickey Construction (Mr. Mike Hickey) Canada Post
Customer Service Committee (Mr. Hank
Shouse)
Labrador City - November 9, 1999
Industrial Training Development Board - Labrador West (Mr. George
Kean, President) Hyron Regional Economic Development Corporation (Mr.
John Fleet, Manager) H. J. O’Connell Ltd. (Mr. Terry
Curran) Labrador West Chamber of Commerce (Dr.
Rehan Malik, President) Town of Labrador City (Mr. Darrell J.
Brenton, Mayor) Town of Wabush, (Mr. Jim Farrell,
Mayor) Newfoundland and Labrador Organization For Women Entrepreneurs
(Ms. Nicky Jackowski) Labrador West Employment Corporation
(Ms. Lisa Brockerville, Employment
Coordinator) Combined Councils of Labrador (Mr.
Graham Letto, President) Keyin College -Labrador West Campus
(Ms. Marilyn Snow, Managing Coordinator) Labrador
West Tourism Development Corporation (Ms. Marion Murphy,
President) White Wolf Snowmobile Development Corporation (Mr. Paul
Kent) Mr. Ernest Condon (Private
Individual)
New-Wes-Valley - November 15, 1999
Kittiwake Regional Economic Development Board (Mr. Jason Beck, Youth
Representative) Kittiwake Regional Economic Development Board (Mr.
Dave Tulk, Chair) Wesleyville Hatchery (Mr. John Watkins) The Cape
Freels Heritage Trust Incorporated (Dr. Audrey
Manning) Gambo Festival Agency (Mr. Jason Kelly, Chair) Central
Eastern Literacy Outreach Office (Mr. Ed
Oldford) Beothic Fish Processors Ltd. (Mr. Harry Harding) Windmill
Bight Golf Course/Resort Steering Committee (Mr. Jim Combdon,
Chair) Town of New-Wes-Valley (Mr. Kenneth
Hoyles, Deputy Mayor) The Cape Freels Development Association
(Mr. Phyllis Dyke, President) Newfoundland and
Labrador Medical Association (Dr. Ian
Smith) Lester Pearson High School (Mr. Don
Sturge, Principal) Indian Bay Ecosystem Corporation (Mr. Barry Wicks, Manager) Carmanville Harbour Authority
(Ms. Kim Beaudette)
Clarenville - November 22, 1999
Discovery Regional Development Board (Mr. Wade
Brake, Executive Director) Newfoundland and Labrador Federation of
Municipalities (Mr. Derm Flynn, President) Discovery Trail Tourism
Association (Ms. Heather Mills-Snow & Mr. Fred
Cooper) Random North Development Association Workplace Literacy
Project (Ms. Michelle Brown) Rising Tide Theatre (Ms. Donna Butt,
Executive Director) Robertson’s Farm (Mr. K. C.
Robertson) Clarenville Chamber of Commerce (Mr.
Mike Edge & Mr. Geoff Bailey) Mr. K.R. With (Private
Individual) Fisheries Association of Newfoundland & Labrador (Mr.
Alistair O’Reilly, Executive Director) Newfoundland & Labrador
Organization of Women Entrepreneurs (Ms. Maria Moran, Reg.
Facilitator) Newfoundland - Labrador Federation of Co-operative
Partnerships (Mr. Jim Winter) Women in Resource Development Committee
(Ms. Lorraine A. Michael, Exec.. Director &
Ms. Michelle Brazil, Community Devel.
Coordinator) Cabot Caprine Co-op (Mr. Calvin Johnson) Discovery
SMART Group (Ms. Kathryn Small, Chair) Power
Slate Ltd. (Mr. Basil Power) Ms. Kay Young (Private
Individual) Mr. Roy Johnson (Private
Individual)
St. John’s - November 23, 1999
Captial Coast Development Alliance (Mr. Sean
Wiltshire & Mr. Rob Pitt, Co-Chairs) St. John’s Art Strategy
Committee (Ms. Anna Stassis) Newfoundland and
Labrador Association of Technology Industries (Mr. Emad Rizkalla,
Chair) Alliance of Manufacturers and Exporters Newfoundland (Mr.
Lorne Janes, President) Newfoundland Environmental Industry
Association (Mr. John Drover, Executive Director) Canadian Federation
of Independent Business (Mr. Peter O’Brien,
Vice-President, Atlantic) Newfoundland Restaurant Association (Ms.
Brenda Power, Director) Atlantic Canada Restaurant Association
(Mr. Luke Erjavec, Director) Newfoundland and
Labrador Federation of Labour (Ms. Elaine Price, President) Canadian
Sealer’s Association and the Seal Industry Development Council (Ms. Tina
Fagan) Ocean Net (Mr. Robert O’Brien, Founding
Chair)
St. John’s - November 24, 1999
St. John’s Board of Trade (Mr. Martin Lockyer,
President) Newfoundland & Labrador Federation of Cooperatives
(Mr. Keith Sheppard, President) Landscape Newfoundland and
Labrador (Mr. Mike Murray, President) Festival of
Flags (Ms. Elaine C. Murray, Project Coordinator) Atlantic Commercial
Gateway (Mr. Dave Rudofsky) Newfoundland and Labrador Teachers
Association (Mr. Fred Andrews, President) Community Alliance for
Better Solutions (Ms. Moyra Buchan & Ms. Joyce
Hancock) Women Interested in Successful Employment (Ms. Maureen Bethel) George’s Bus Service (Mr. George
Murphy)
Stephenville - November 27, 1999
Long Range Regional Economic Development Board (Mr. Pat Power,
Executive Director) Town of St. Georges (Mr. George Miles, Mayor
& Mr. Charles Foote, Deputy Mayor) Bay St. George Status of Women
(Ms. Sharon Whelan, Executive Director) Festival
Coast Tourism Association (Ms. Debbie White,
Chair) Bay St. George South Area Development Association (Mr. Eric
Legge, President) Port aux Port Development Association (Mr. Wayne Young & Mr. Barry White) Burgeo Diversification
and Development Corp. (Mr. Greg Hillier, Economic
Development Officer) Bay St. George Chamber of Commerce (Mr. Fred Pottle, Mr. Perry Tulk & Mr. Leon O’Quinn) Town
of Stephenville (Mr. Cec Stein, Mayor) Newfoundland and Labrador
Association for Community Living (Mr. Ray McIsaac) Long Range
Regional Economic Development Board (Mr. Bob Fisher,
Aquaculture/Fisheries Specialist) Stephenville Airport Corporation
(Mr. Les Campbell & Mr. William McNeil) Women in Resource
Development Committee (Ms. Lorraine Michael) Ms.
Crystal Sheehan (Private Individual)
St. John’s - December 2, 1999
Avalon Gateway Regional Economic Development Inc. (Mr. Calvin
Manning, Executive Director) The Newfoundland and Labrador Film
Development Corporation (Mr. Norm Whelan, Chair) The Film Producers
Association of Newfoundland (Mr. Ken Pittman) The Newfoundland
Independent Filmmakers Co-op (Ms. Lisa Porter) The Alliance of
Canadian Cinema, Television and Radio Artists (Mr. Mac Furlong) The
Film Crew Association of Newfoundland (Ms. Anita
McGrath) Fisheries and Marine Institute of Newfoundland (Mr. John Conners, Director of Marketing and Business
Development) Newfoundland and Labrador School Board’s Association
(Dr. Myrle Vokey, Executive Director) Newfoundland and Labrador
Chamber of Mineral Resources (Mr. Tim Froude) Operation ONLINE (Mr.
Jack Botsford, President) Mr. J. Leonard Barron (Private
Individual) Newfoundland Ocean Industries Association (Captain Mark
Turner, President) Association of Cultural Industries of Newfoundland
and Labrador (Ms. Pam Hall, President)Newfoundland and Labrador
Organization of Women Entrepreneurs (Ms. Mona Wall, Executive Director
& Ms. Susan Blagdon, Chair)
Mount Pearl - December 8, 1999
City of Mount Pearl (Mr. Dave Denine, Mayor) Memorial University
of Newfoundland (Dr. Axel Meisen,
President) Craft Council of Newfoundland & Labrador (Ms. Anne Manuel, Executive Director) Mount Pearl Canada
Community Investment Plan Inc. (Ms. Ramona McCarthy,
Chair) Newfoundland and Labrador Federation of Agriculture (Ms.
Yvonne Rideout, Exec. Director) Canadian Executive Services
Organization (Mr. Winston Fiander) Shells &
Fins Ltd (Mr. Rick Pippy) Mount Pearl Chamber of Commerce
(Mr. William Kennedy, President) Big Brothers/Big
Sisters Association, St. John’s, Mount Pearl & District (Mr. Steve
Kent, Executive Director)
St. John’s - December 9,
1999
City of St. John’s (Mr. Andy Wells, Mayor) Town of Conception Bay
South (Mr. Ron Smith, Mayor) Newfoundland and
Labrador Food Processing Industry IAS Committee (Dr.
Hilary Rodrigues & Mr. Terry Pike) Bishop’s College Enterprise
Education Class (Ms. Karen Follett, Ms. Cindy
Whitten, Ms. Lisa Loveless, Ms. Jenna Fitzpatrick, Ms. Jillian Stoyles,
Ms. Charlotte Morgan, Ms. Andrea Mahoney & Mr. Brian Vardy, Teacher
Sponsor) Mr. Eugene Conway (Private Individual) Dorset Museum (Mr.
Neil Lewis) Mr. Ed Woodrow (Private Individual) College of the
North Atlantic (Mr. Vince Withers, Chair & Ms. Pam Walsh,
President) Newfoundland and Labrador Arts Council (Mr. Randy Follett, Ms. Debbie McGee & Mr. Peter
Soucy) Junior Achievement Newfoundland and Labrador (Mr. Rick Penny,
Chair)
St. John’s - January 6, 2000
Mr. Graham Moores (Private Individual) Community Services Council
(Ms. Penelope Rowe, Executive Director) P.J. Gardiner Institute for
Small Business Studies (Dr. Dale Foster, Faculty of
Business Admin. MUN) Newfoundland Gays and Lesbians for Equality
(Mr. Ron Knowling) Newfoundland and Labrador
Livestock Council (Mr. Myles Whitaker,
Manger) The LETS Barter Network (Ms. Lori Heath) Ireland Business
Partnerships (Mr. Vince Withers, Chair) Mr.
Michael Kidney (Youth Representative)
St. John’s - January 11, 2000
Newfoundland Science Centre (Ms. Patricia O’Neil, Executive
Director) Newfoundland and Labrador Explorationists (Mr. Charlie Dearin, President) Irish Loop Regional Economic
Development Board (Mr. Harold Mullowney, President) Certified General
Accountants Association of Newfoundland (Mr. Gordon Cook,
Governor) Newfoundland and Labrador Building & Construction
Trades Council (Mr. W.A. (Bill) Parsons, Executive Director) School
of Continuing Education, MUN (Ms. Anne Marie
Vaughan, Associate Director, Research, Development & Marketing,
) Newfoundland and Labrador Federation of Students, MUN (Mr. Raj
Sharan) Waterford Foundation (Ms. Catherine Barrett, Executive
Director & Ms. Juanita Patey)
Hopedale - February 7, 2000
Rigolet Development Committee (Mr. Dan
Michelin) Makkovik Development Committee (Mr.
John Andersen) Adlavik Inn (Mr. Randy Edmunds) Post Mill Lumber
Company (Mr. Max Kinden) Mr. Norman Bloomfield (Private
Individual) Town of Hopedale (Mr. Dean Coombs,
Deputy Mayor)
Securing Our Future Together
Contents Previous Next |