List of Accredited Programs

The following table lists all apprenticeship programs currently accredited by the Provincial Apprenticeship and
Certification Board in Newfoundland and Labrador. Accreditation is for Entry and Advanced level training unless
specified otherwise.

College of the North Atlantic
Bay St. George Automotive Service Technician
Cook (Entry)
Hairstylist (Entry)
Heavy Duty Equipment Technician
Heavy Equipment Operator
Mobile Crane Operator
Truck and Transport Mechanic
Bonavista Plumber
Burin Construction/Industrial Electrician (Entry)
Cook (Entry)
Sheet Metal Worker
Welder (Entry)
Carbonear Carpenter (Entry)
Construction/Industrial Electrician (Entry)
Clarenville Carpenter
Steamfitter/Pipefitter
Corner Brook Construction Electrician
Industrial Electrician (Entry)
Industrial Mechanic (Millwright) (Entry)
Welder (Entry)
Gander Automotive Service Technician
Hairstylist (Entry)
Instrumentation and Control Technician (Entry)
Grand Falls-Windsor Carpenter (Entry)
Happy Valley-Goose Bay Construction/Industrial Electrician (Entry)
Heavy Duty Equipment Technician (Entry)
Powerline Technician (Entry)
Truck Transport Mechanic (Entry)
Welder (Entry)
Labrador West Construction/Industrial Electrician
Industrial Mechanic (Millwright)
Welder (Entry)
Placentia Heavy Equipment Operator
Industrial Mechanic (Millwright)
Machinist
Welder (Entry)
Port aux Basques Cabinetmaker
Metal Fabricator (Fitter) (Entry)
Welder
Prince Philip Drive, St. John’s Automotive Service Technician
Cook
Auto Body and Collision Technician
Welder
Ridge Road, St. John’s Refrigeration and Air Conditioning Mechanic
Seal Cove Construction Electrician
Industrial Electrician
Instrumentation and Control Technician (Entry)
Powerline Technician
Academy Canada
Corner Brook Auto Body and Collision Technician
Carpenter
Construction Electrician
Cook (Entry)
Hairstylist (Entry)
Industrial Electrician (Entry)
Steamfitter-Pipefitter (Entry)
Welder (Entry)
St. John’s Automotive Service Technician (Entry)
Carpenter (Entry)
Construction/Industrial Electrician (Entry)
Cook (Entry)
Hairstylist (Entry)
Insulator (Heat and Frost)
Plumber (Entry)
Steamfitter-Pipefitter (Entry)
Welder (Entry)
Bricklayer & Allied Craftworkers (BAC)
St. John’s Bricklayer
Concrete Finisher (Entry)
Carpenters Millwrights College
Paradise Carpenter
Industrial Mechanic (Millwright)
Central Training Academy
Badger Heavy Equipment Operator
DieTrac Technical Institute
Lewisporte Carpenter (Entry)
Construction Electrician
Heavy Duty Equipment Technician
Industrial Electrician (Entry)
Powerline Technician (Entry)
Steamfitter/Pipefitter (Entry)
Welder (Entry)
Ironworkers Education and Training CO.
Mount Pearl Ironworker (Generalist)
Keyin College
Grand Falls-Windsor Hairstylist (Entry)
Topsail Road, St. John’s Hairstylist (Entry)
Operating Engineers
Holyrood Heavy Equipment Operator
Mobile Crane Operator
U.A Training Centre
St. John’s Plumber (Entry)
Sprinkler Fitter
Steamfitter/Pipefitter
Woodford Training Centre
Kelligrews Hairstylist (Entry)