Junior Division
Junior Poetry
($350 prize) Adjudicators: Katie Vautour, Randy Drover, Maggie Burton
Anastasia Saika-Voivod | A Snowman |
Mia Butler | Alignment (an excerpt) |
Arielle Connors | Birdbrain |
Logan Caines | What we Forget to See |
Bridget O’Brien | The Graduate |
Rhyann Sibley | Ramea, NL |
Michelle Woodfine | Sinking Out |
Sadie Butt | These are My Summers |
Junior Prose
($350 prize) Adjudicators: Ainsley Hawthorne, Charlotte Jones
Maia McKeown | Forsea (excerpt) |
Isabella Sommerfield | The letters we read (excerpt) |
Dylan Whitten | Finding Peter P. |
Caylee Smith | Stoney |
Alicia Power | Growing Up |
Tanish Bhatt | A Pawn’s Shadow (excerpt) |
Lena Wills | Seluk’s Fable (excerpt) |
Brianna Russell | Black Hole (excerpt) |
Junior French Literary
($350 prize) Adjudicator: Agnès Mamet
William Lush | Les roses d’or, d’argent et de bronze |
Junior Media Arts
($350 prize) Adjudicators: Jenn Brown
Jesse Carew | Your Cat |
Nyah Williams | Oranges |
Junior Music
($350 prize) Adjudicators: Justin Fancy, Ian Foster
Ethan Gough | Dead Bodies |
Summer Bennett | Another Girl |
Rebecca-Ann Bartlett | Wrong |
Junior Visual Art
($350 prize) Adjudicators: Jessica McDonald, Daze Jefferies
Junior Visual Art – 15 and Under | |
Ava Slaney Hearn | A Matter Of Time |
Emma Coffin | Here in the Garden |
Ava Caines | Orange Bliss |
Adam Masek | Fungi |
Junior Visual Art – 16 to 20 | |
Bronwyn Fiske | Nice to Meet You |
Kanto Ratsimandresy | Healing the Inner Child |
Amy Parsons | Our Mechanized Future |
Briagh Hogan | Haleine |
Senior Division
Senior Poetry
($1,000 prize) Adjudicators: Mark Callanan, George Murray
Bernard Wills | Pictures |
Allie Duff | Bleeding through my Jeans at The Bonavista Foodland |
Matthew Hollett | Lobster Villanelle |
Duncan Major | Three Voices (excerpt) |
Senior Short Fiction
($1,000 prize) Adjudicators: Renée Hackett, Evan Careen
Connie Boland | Cards Laid Out on the Table (excerpt) |
Darren Ivany | The Banshee on Salmonier Line |
Ida Linehan Young | Never |
Kirsti Mikoda | Pam Sunday (excerpt) |
Senior Nonfiction
($1,000 prize) Adjudicator: Libby Creelman
Stephanie Morgan | Going Home |
Sara Swain | Palimpsest (excerpt) |
Christina Wells | The Third Line of my Haiku |
Senior Dramatic Script
($1,000 prize) Adjudicator: Ruth Lawrence, Bernardine Stapleton
Santiago Guzmán | Seis Grados en Mayo |
Cole Hayley | & They All Melt into the Carpet (excerpt) |
Senior French Literary
($1,000 prize) Adjudicator: Agnès Mamet
Mohamed Salah Eddine Madiou | Âme fanée |
Senior Media Arts
($1,000 prize) Adjudicator: Jenn Brown
Jason MacDonald | Evolution of a Province |
Senior Music
($1,000 prize) Adjudicators: Justin Fancy, Ian Foster
Alex Dinn | Fairweather Friend |
Pat Sloan | Can’t Wait |
Mark Hoyles | It’s Not Bad, It’s Just Fast |
Madisan Dohaney | Erase Me |
Senior Visual Art
($1,000 prize) Adjudicators: Anastasia Tiller, Marlene Creates, Kendall Sweeney
Wanita Normore Powell | Tranquil, Inviting Lights |
Kathryn Welbourn | Gifts of St. Vincent’s |
Cathy Driedzic | Panorama: Life on the Ria Formosa |
Nasim Makaremi Nia | Tuckaway |
Carolina Valverde Cardenas | Glow |
Shane N. Dwyer | Political Landscape |
Maggie Rex | August |
Amber Gibbon | Up in Smoke |
Nicole Travers | Nkamulamun (My Heart) |
Louis-Christophe Villeneuve | Vase torus 2023 |
Shell Ledrew | A Newfoundlander at Vimy |
Ting Ting Chen | A Midsummer Morning’s Dream: A Self Portrait |
Percy Janes First Novel Award
($2,500 prize) Adjudicators: Jessica McDonald, Katie Vautour
Sabrina Pinksen | Those Who Stayed (excerpt) |
NLMA – The Art of Medicine Award
($2,000 prize) Adjudicators: Katie Vautour, Jessica McDonald
Andrea Butler | ‘The People of Newfoundland & Labrador say “Thank you, Doctor’ |
Miranda Roxon | ‘Bones of Chlorophyll’ |